Jak rozpocząć projektowanie UX stron internetowych

Ile razy zdarzyło Ci się, że trafiłeś/aś do strony www, na której ciężko Ci było znaleźć potrzebne informacje czy z łatwością zakupić produkt, który Cię interesuje. W Internecie wciąż znajdziecie wiele takich stron. Tymczasem technologia poszła tak do przodu, że dziś praktycznie każdy może mieć dobrze zaprojektowaną stronę. Dobrze zaprojektowaną tzn. jaką?

Dokładnie taką, która spełnia warunki UX stron internetowych, czyli mówiąc prostym językiem jest przyjazna i prosta w obsłudze dla każdego, a do tego ułatwia sprzedaż produktów czy zachęca do kontaktu. UX jest to, więc projektowanie pozytywnych doświadczeń klienta w kontakcie z produktem, czyli w tym wypadku stroną internetową. Dzięki temu jest ona o wiele ładniejsza, czytelniejsza i prostsza w nawigacji, a co najważniejsze zdecydowanie poprawia osiągnięcie celu, jaki przyświeca Twoje stronie, czyli np. wspomniana sprzedaż. UX jest procesem uzupełniającym programowanie strony internetowej.

Etap 2: Wstępne projektowanie UX, czyli framework

Gdy już określimy cel budowy strony www, wówczas możemy przystąpić do projektowania. Robimy to przy wykorzystaniu frameworków, czyli prostych elementów graficznych, kwadratów prostokątów i innych elementów. Dzięki temu my i Ty, jako klient wiesz już, co gdzie będzie umieszczone oraz możemy przedyskutować każdy element. Zaletą frameworku jest to, że można go tworzyć od razu na spotkaniu. Dzięki temu powstaje prototyp, który dla staje się podstawą do dalszego działania, którym jest klikana makieta www.

Makietowanie stron internetowych

Dochodzimy do tego fajnego momentu, w którym możemy stworzyć klikaną makietę Twojej www. Będzie to framework, na którym będziesz mógł klikać poszczególne podstrony czy elementy. Wciąż będą to tylko obrazy graficzne, ale już ruchome. Dzięki temu można zobaczyć jak będzie wyglądać Twoja www.

Przygotowaliśmy dla Was taką przykładową makietę, którą można obejrzeć TUTAJ

Makietowanie przydatne jest szczególnie, gdy strona www posiada więcej niż standardowe funkcje. Mówimy tu, więc o stronach, które są typowo sprzedażowe lub sklepach internetowych. Dla prostych stron informacyjnych z reguły wystarczy stworzenie dobrych frameworków.

Poza tworzeniem frameworków i makiet w zakres zadań UX wchodzi również projektowanie struktury podstron www. Jest to ważny element, gdyż dobra struktura strony będzie miała znaczenie dla pozycjonowania strony w Google i innych wyszukiwarkach. Często projektanci UX pomijają ten element ze względu na brak wiedzy na temat SEO. My w swojej działalności łączymy te dwie rzeczy, więc dostarczamy również UX zgodny z wymaganiami SEO. Oznacza to, że jeśli w przyszłości zdecydujesz się profesjonalne działania SEO to specjaliści będą mieli zdecydowanie mniej pracy, gdyż Twoja www od strony technicznej będzie zawierać wszelkie podstawowe elementy.

Po wykonaniu tych elementów można przystąpić do projektowania docelowej grafiki i strony www.

Czytaj więcej o projektowaniu stron www

Pierwszy etap projektowania UX

Pierwszy etap, to określenie celu, jaki ma spełniać strona www. Przykładowo w przypadku sklepów internetowych zależy nam na dużej sprzedaży, a jeżeli zamierzamy prowadzić blog – chcemy docierać do jak największej liczby czytelników. Określenie tych wstępnych założeń jest bazą do budowy architektury strony www. Mając na uwadze wstępnie przyjęte założenia, dobiera się typy i charakter podstron, rozmieszczenie elementów graficznych oraz projektuje się działania, jakie może podejmować użytkownik.

Na tym etapie zadajemy wiele pytań, które mają rozwiązać konkretne problemy. Jak ułatwić użytkownikowi logowanie na stronie? Jak zachęcić do założenia konta? Jak sprawdzić, aby klient zapoznał się z naszą ofertą? Jak zaprojektować stronę tak, aby użytkownik polubił ją i zarekomendował swoim znajomym? Ja zrobić, aby użytkownik chciał powracać na naszą stronę www. To wszystko można osiągnąć m.in. przez odpowiednie zaprojektowanie www.

Jako Sztuka Tworzenia Marki realizujemy usługę makietowania UX strony www. Oznacza to, że możemy przygotować Ci makiety UX do Twojej strony www, a ktoś inny np. Twój programista czy dział IT wykona www według tych makiet. To świetne rozwiązanie, kiedy nie masz w swoim zespole odpowiedniej osoby od UX, a nie chcesz zatrudniać nowej agencji czy firmy do stworzenia strony www, bo taki zespół masz u siebie, a potrzebujesz tylko dobrze zaprojektować UX.

Chcesz dowiedzieć się więcej – napisz kontakt@sztukatworzeniamarki.pl


Etap 3: Projektowanie UX dla urządzeń mobilnych

Ponad 50% ruchu na stronach www pochodzi dziś z urządzeń mobilnych. Wynika to z tego, że ludzie trafiają na strony z portali społecznościowych czy linków od znajomych, które głównie przesyłane są za pośrednictwem smartfonów. Projektując stronę www i jej UX musimy również pomyśleć o zaprojektowaniu UX design dla urządzeń mobilnych. Dzięki temu będziemy mogli zwiększyć konwersję sprzedaży czy zrealizować inny cel, który określiliśmy na początku naszej przygody z projektowaniem strony www.

Na tym etapie design, który stworzyliśmy do wersji desktop przeprojektowujemy do urządzeń mobilnych. Design strony, czyli zastosowane elementy graficzne mają szczególne znaczenie dla dobrego odbioru strony przez użytkownika. Powinny one być ciekawe, ale jednocześnie lekkie i nieobciążające strony. Wszystko po to, aby użytkownik łatwo i przyjemnie zrealizował cel, z jakim przyszedł na naszą stronę www.

Jeśli chcesz porozmawiać z nami na temat UX twoje www lub zaprojektowania samych makiet, to zapraszamy do kontaktu.

kontakt@sztukatworzeniamarki.pl